Samsung Galaxy Note 3’ün Gizli Özellikleri

Yepyeni bir Samsung Galaxy Note 3 aldınız. Oldukça gelişmiş bir alet, evinizdeki bilgisayarla yaptığınız her şeyi yapabiliyorsunuz. Fakat bu şık ve becerikli aletin ilk bakışta görünmeyen birçok özelliği var. Gelin birlikte Galaxy Note 3‘ün gizli özelliklerine bakalım.

s pen

1 – S Pen Stylus’u Kaybetmeyin

S Pen, Galaxy Note’un nimetlerinden tam olarak faydalanmak için şart ve onu kaybetmeyi istemezsiniz. Fakat bu ufacık cihazı kaybetmek hiç zor değil. Kahve içtiğiniz kafede arkadaşınıza bir şey gösterdikten sonra masanın üzerinde unutmak işten değil. Bunu engellemek için Note 3’ünüz S Pen’den belirli bir mesafe uzaklaştığında bir alarmın çalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Kontroller > S Pen  yolunu takip ederek S Pen hatırlatıcıyı işaretlemeniz yeterli.

tapcaps-3

2 – Note 3’ü Eldivenlerinizle Kullanın

Kapasitif ekranlı telefonları eldivenle kullanmanın zorluğunu biliyorsunuz. Ekrandaki alıcılar eldivenin elektriksel yükünü doğru algılayamadıkları için eldiveni çıkarıp çıplak elinizle ekrana dokunmanız gerekiyor. Ama Note 3’te buna mecbur değilsiniz. Galaxy Note 3’ü eldivenle kullanmak için, Ayarlar> Kontroller yolunu izleyip Dokunma hassasiyetini artır seçeneğini işaretleyin.

laxy_Note_3_1_handed_operation_screenshots_1

3 – Note 3’ü Tek Elle Kullanın

Note 3’ün büyük ekranında internette gezmek veya video izlemek çok keyifli, biliyoruz. Fakat iş yazı yazmaya gelince bir eliniz doluyken o kocaman ekranda tek elle yazı yazmaya çalışmak imkânsız hale gelebiliyor. Note 3‘ü tasarlayanlar bunun da çaresini düşünmüşler. Parmağınızı ekrana koyup önce biraz sola sonra sağa doğru (sol el için tam tersi) itince o an bakmakta olduğunuz pencere tek elle kullanım için küçülüyor. Klavyeyi otomatik olarak tek elle kullanıma göre ayarlamak için ilave bir ayar da var. Bunun için Ayarlar > Kontroller > Tek elle kullanım yolunu takip edip, Tüm ekranlarda kullan seçeneğini işaretleyin. Eğer listeden Samsung klavyesi seçeneğini de işaretlerseniz daima tek elle kullanıma uygun klavye karşınıza gelir.

note 3 blocking

4 – Engelleme Modu İle Kafanızı Dinleyin

Yorgun bir günün ardından biraz kafanızı dinlemek istiyorsunuz ama telefonu da kapatamazsınız çünkü önemli bir e-posta bekliyorsunuz. Engelleme modu ile telefonunuz kapatmadan belirli uyarıları engellemeniz mümkün. Bunun için Ayarlar > Cihaz yolunu izleyip Engelleme modunu açın. Sonra da engellemek istediğiniz bildirim ve uyarıları seçin. Bu ekranda isterseniz belirli bir saat aralığı da belirleyebilirsiniz. Bu şekilde engelleme modunun her gün otomatik olarak belirli saatler arasında devreye girmesini sağlamak da mümkün.

note 3 display color

5- Renkleri İyileştirin

Samsung Galaxy Note 3‘ün harika bir ekranı olduğunu biliyoruz. Fakat bazen ekran aşırı parlak olabiliyor. Ekran parlaklığını kısmaya alternatif olarak  ayarlardan renklerin tonlarını da belirleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar > Cihaz > Ekran > Ekran Modu yolunu takip edip Profesyonel foto veya Film modlarından birini seçin renklerin iyileştiğini fark edeceksiniz.

galaxy_s4_wave

6 – Titreşim Şiddetini Ayarlayın

Android cihazların en güzel yanlarından biri kişiselleştirilebilmeleri. Birçok ayarı ve özelliği canınızın istediği şekilde kullanabilme özgürlüğü. Öyle ki, Note 3’te titreşimin şiddetini bile ayarlayabiliyorsunuz. Bunun için Ayarlar > Cihaz > Sesler yolunu izleyip Titreşim şiddeti seçeneğine tıklayın ve telefonun titreme şiddetini ayarlayın. Gelen çağrılar veya mesajlar için farklı titreşim seviyeleri ayarlamak bile mümkün.

440x330-samsung-galaxy-note-3-3

7 – Şarj Miktarını Yüzde Olarak Görüntüleyin

Bildirim çubuğunda yeşil bir pil işareti ne kadar şarjınız kaldığını temsili olarak gösteriyor fakat bunu yüzde olarak görmek ve daha kesin bir bilgi elde etmek isterseniz, Ayarlar > Cihaz > Görüntü yolunu izleyip Pil yüzdesini göster seçeneğini işaretleyin.

Samsung-Galaxy-Note-3-S-View-Cover

8 – Note 3’e Dokunmadan Bildirimleri Görüntüleyin

Note 3 ile gelen yeniliklerden biri de telefona dokunmadan onu kontrol etmeyi sağlayan Temassız Kontrol özelliğiydi. Telefonu elinize almadan ekranda bildirim olup olmadığını görmek için Ayarlar > Kontroller > Hareketle Kontrol (Motion kontrol) yolunu izleyip Temassız Kontrol seçeneğine gelip Göz atma (Quick glance) özelliğini etkinleştirin. Artık, yalnızca elinizi telefonun üzerinden geçirerek ekranda bildirim olup olmadığını görebilirsiniz.

Samsung Galaxy Note 2 Air View

9 – İlave S Pen Özellikleri

S Pen’in dokunma ve tıklama ile kullanılan özellikleri dışında bir de ekrana dokunmadan, yalnızca S Pen’i ekranda belli bir yerin üzerinde havada tutarak da kullanabileceğiniz bazı komutlar var. Örneğin galerinizdeki resimlerin üzerine geldiğinizde daha büyük bir önizleme görüntüsü elde edebilir, ekranın altına veya üstüne getirerek görüntüyü kaydırabilirsiniz.  Bu özellikleri açmak için Ayarlar > Kontroller > Hareketle Kontrol yolunu izleyin ve Temassız görüntüleme (Air view) seçeneğini etkinleştirin.

Air-Command-Galaxy-Note-3

10 – Note 3’ü Dokunmadan Kullanın

S Pen’in yardımıya Galaxy Note 3’e dokunmadan da pek çok şey yapabilirsiniz. Mesela dosya eklemek için ekleme simgesinin üzerine gelip S Pen‘in düğmesine basarsanız son kullandığınız dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Aynı şeyi alıcı üzerinde yaparsanız en çok iletişim kurduğunuz kişilerin listesiyle karşılaşırsınız. Bu özelliği kullanmak için Ayarlar > Kontroller >Hareketle Kontrol yolunu izleyip Temassız kontrol (Air command) seçeneğini etkinleştirin.

Elbette Note 3’ün tüm özellikleri bunlarla sınırlı değil. Samsung Galaxy Note 3’ün gizli özelliklerini anlattığımız diğer yazımız için aşağıdaki linke tıklayın.

Galaxy Note 3’ün Gizli Özellikleri Bölüm 2

 • TC Canan Sonmezer

  arkadaşlar bende okuma modunu etkinleştirdim ve şimdi ekran kapanmıyor ben yandan kapatmayınca ışığı yanıyor yardımcı olabilirmisiniz

 • kadriye

  gizlilik özelliği var mı – bana gelen sms – aramalar – mailler watsap vs gizlilik …

 • kadriye

  ekranımda cagrı resmı cıkıyor ama çagrı 0 sms 0 gösteriyor …

 • hasan

  ayarlar-cihaz-erişilebilirlik-otomatik dokunma kapat

 • metin

  arkadaşlar bilen varsa bir konuda yardım almak istiyorum. galaxy note 3 kullanıyorum. facede müzık dinlerken titreşim çalışıyor kapatamadım.bu konuda destek bekliyorum.

 • Gökhan Semiz

  S Pen hatırlatıcı diye bir adım bulunmuyor.
  Anlamsızca aratıyorsunuz.

  • https://www.facebook.com/halit.dege.9 Halit Dege

   s pen tutucuyu işaretle.. aynı işlev..kiminde farklı yazılabıliyor..